PROJE TAŞIMACILIK

Proje taşımacılığı, normal taşıma işlemlerinden farklı olarak, daha büyük hacimli, geniş ve ağır kütleli yapıların taşınması işlemidir. Taşımacılık sektöründe oldukça önemli olan proje taşımacılığı, çok sayıda sektör tarafından çeşitli faktörler sebebiyle oldukça yaygın olarak kullanılmaktadır.

Proje Taşımacılığı Nerelerde Kullanılır?

Proje taşımacılığı, normal taşıma yöntemleriyle taşınamayan yapıların kolayca ve işlevsel bir şekilde taşınabilmesini sağlar. Proje taşımacılığı, adından da anlaşılacağı üzere bir projeyi taşıma işlemidir. Bu projelere, boru hatları, hidroelektrik santralleri, rafineri tesisleri ve petrol tesisleri örnek olarak verilebilir. Termik santral tesisleri, mobil santral tesisleri ve raylı sistem projeleri de proje taşımacılığı yöntemiyle istenilen yere taşınır.

Proje Taşımacılığı Nasıl Yapılır?

Proje taşımacılığı, kendi içinde çok sayıda aşama içerir. Taşıma aşamaları, taşıma yöntemleri ve planları taşınacak olan projeye göre değişebilmektedir. Ayrıca, projenin taşınması istenen yer ve iki yer arasındaki uzaklık da proje taşıma sürecine oldukça etki etmektedir. Proje taşımacılığı işlemlerine başlamadan önce, bütün faktörler göz önüne alınarak bir iş planı oluşturulması gerekmektedir. Taşıma işlemlerine başlamadan önce, ilk olarak taşıma yapılacak olan bölgenin detaylıca araştırılması gerekir. Projenin bulunduğu bölge ile taşınması istenen bölge arasındaki mesafe, oldukça önemlidir ve taşıma işleminin hangi şekilde gelişeceğini belirler. Sonrasında ise, taşıma işleminin maliyeti hesaplanır ve ilgili taraflara aktarılır. Bu aşamadan  sonra, taşınacak olan projeye göre bir taşıma şekli belirlenir. Örneğin, projenin ağırlığı ve genişliği taşıma yöntemini belirlemekte oldukça önemlidir. Bütün bunlar belirlendikten sonra bu işlem için olabilecek en iyi ekip belirlenir ve taşıma işlemi başlatılır.

Proje Taşımacılığı Fiyatları Nelerdir?

Proje taşımacılığı fiyatları, taşıma işlemi çok çeşitli olduğundan dolayı değişiklik gösterebilmektedir. Taşıma işlemi için belirlenen taşıma yöntemi, bu yöntemin gerektirdiği bütçe, taşıma yöntemi için gereken teknik personel sayısı ve bu teknik personel ekibinin gerektirdiği bütçe fiyata etki eden unsurlardandır. Proje taşımacılığına net bir fiyat belirleyebilmek için taşıma işlemi sürecinde oluşan bütün faktörler göz önünde bulundurulmaktadır. Bu işleme net bir fiyat belirlemek, işleme ayrılacak bütçeyi belirlemek adına oldukça önemlidir.